08.03.2021: На петтиот Марш за женски права активистките потсетија – Држава што не постапува е држава што силува

Стотици активистки и активисти, денеска по повод Меѓународниот ден на жената, се собраа пред Министерството за внатрешни работи (МВР), означувајќи го почетокот на петтиотМарш за женски права, организиран од Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права. Скандирајќи „Држава што не постапува е држава што силува“, активистките изразија поддршка на сите жртви на родово […]


04.03.2021: Платформата за родова еднаквост бара од работодавачите да ги ослободат работничките од работни обврски за да присуствуваат на Маршот за 8ми март

Платформата за родова еднаквост упатува барање и апел до работодавачите да ги ослободат работничките од обврски на 8ми март (понеделник) од 14.00 до 17.00 часот, со цел да присуствуваат на овогодинешниот марш под наслов „Држава што не постапува е држава што силува“. Платформата за родова еднаквост секоја година на 8ми март организира марш со цел […]


17.02.2021: Бараме итно преземање на мерки за расчистување на случајот „Јавна соба“ и заштита на жртвите на родово засновано насилство

Платформата за родова еднаквост денес одржаа прес-конференција на која упати барања до Министретвото за внатрешни работи за конечно разрешување на случајот Јавна соба и доследно пружање на заштита на жените жртви на родово засновано насилство. Бојана Јовановска од Платформата за родова еднаквост изјави „Со жалење заклучуваме дека иако сте Министер за внатрешни работи веќе втор […]


01.02.2021: 93 граѓански организации велат „ДА“ за еднаквоста, инклузијата, родовата рамноправност и заштитата од дискриминација и од насилство во новата концепција за реформи во основното образование

Ние подолупотпишаните здруженија, фондации и мрежи на граѓанскиот сектор изразуваме поддршка за приоретизирањето на родовата рамноправност и на заштитата од дискриминација и насилство во предлог-концепцијата за реформи во основното образование. Интеграцијата на родовите прашања во основното образование несомнено ќе влијае на подолг рок врз намалување на родовите стереотипи кај децата и врз градењето на инклузивно […]


27.01.2021: Скандалозен однос на Јавното обвинителство кон кривичните дела од „Јавна соба“

Платформата за родова еднаквост изразува огромно разочарување од игнорантниот однос на надлежните институции во врска со случајот „Јавна соба“. Бараме од Јавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот „Јавна соба“, кој претставува кривично делово кое голем број жени се жртви на родово засновано насилство. Точно една година по појавата на оваа група на […]


25.11.2020: Борбата против насилство врз жените мора да продолжи и кога глобалната кампања ќе заврши

Денеска е Меѓународен ден на елиминацијата на насилството врз жените – ден на кој започнува глобалната кампања „16 денови активизам“, кампања која има за цел да ја подигне јавната свест против сите препознаени форми на насилство врз жени, како и да ја поттикне неопходноста од унапредување на системот за заштита, за да се обезбеди соодветна […]


20.11.2020: Пандемијата не смее да биде причина за полициско непостапување при насилство врз жени

На 19 ноември 2020 година во медиумите беше објавена сторија во која се наведува дека полицијата во Тетово не постапила по пријава за семејно насилство, поради тоа што насилникот бил заболен од КОВИД-19, а полициските службеници, не поседувале соодветна заштитна опрема. Притоа, во сторијата се наведува дека жртвата и претходно го пријавувала насилството, била физички […]


06.11.2020: Објавен петтиот Извештај за состојбата со Женските права во Западен Балкан

Петтиот извештај „Женските права во Западен Балкан“ како и предходните години ги следи состојбите со женски права во  шест земји од регионот (Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија). Извештајот служи како алатка за следење на  унапредувањето на женските права во  текот на изминатите години. Приоритетни области кои се опфатени во […]


03.11.2020: Одлука на СЕММ за жалба на Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство

Советот за етика во медиумите на Македонија ја прифати жалбата која Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство ја поднесе во врска со текстот „Вработена во МВР се сликала полугола во полициска униформа, внатрешна контрола ѝ отвори дисциплинска“, објавен на порталот А1он.мк, поради повреда на новинарските стандарди за почитување на приватноста и застапеноста […]


28.09.2020: Абортусот е неопходна здравствена услуга за жените и за време на пандемиска криза

Денес е 28 септември – Светскиот ден за безбеден абортус. На овој ден, организации од целиот свет се здружуваат со едно заедничко барање – Веднаш да се обезбеди безбеден и легален абортус.  Здравствената криза предизвикана од пандемијата со ковид-19 за милиони жени го зголеми ризикот од сексуално насилство и недостапна контрацепција и им го ограничи пристапот […]


Со поддршка од